loading...

Magnesy neodymowe co to?

Magnesy neodymowe to na dzień dzisiejszy najpotężniejsze rodzaje magnesów, jakie zostały dotychczas opracowane. W 1990 roku w dublińskim instytucie Trinity College Michaelowi Coeyowi udało się stworzyć zupełnie nowy magnetyczny stop o strukturze chemicznej Sm2Fe17N2. Proces wytwarzania tego materiału wykorzystywał syntezę drobnego proszku samaru oraz żelaza, które sprasowane w silnym polu magnetycznym wraz z nowym składnikiem – azotem, uzyskały temperaturę Curie aż do 470°C i namagnesowanie w okolicach 0,9T. Nie osiągnięto tu wprawdzie parametrów neodymowych magnesów, ale wymyślony materiał przewyższał w znacznym stopniu pierwsze z magnesów wykorzystujących ten pierwiastek. Koniec XX wieku przyniósł pomysły w obszarze mocnych magnesów oraz metod ich wytwarzania.
Badacze opracowali stop posiadający nano-krystaliczną strukturę, składający się z malutkich ziaren o średnicy mniejszej niż 100 nm. Odkryte w czasie badań ziarna nano-kryształów, w odróżnieniu od do struktury monokrystalicznej są od siebie oddzielone przestrzenią o dużo większej mocy powierzchniowej i nieuporządkowanej strukturze. Poprzez zastosowanie, podczas spiekania stopów pierwiastków z rodziny ziem rzadkich wraz z dodatkiem żelaza, charakteryzują się wysokim poziomem remanencji magnetycznej. Takie doskonałe właściwości magnetyczne wynikają również z jeszcze jednego aspektu, czyli połączenia magnetycznych momentów żelaza z neodymem. Umożliwia to doskonałe magnesowanie neodymowych magnesów.

Obecnie na świecie magnesy neodymowe są wytwarzane głównie w krajach azjatyckich. Podstawowym producentem i eksporterem takich produktów stały się Chiny, z uwagi na posiadanie większości światowych złóż pierwiastków ziem rzadkich. Do przemysłowego produkowania magnesów o dużej mocy wykorzystuje się przede wszystkim dwie grupy związków: Nd2Fe14B oraz Sm2Fe17N2. Są to magnesyoparte o neodym i magnesy posiadające strukturę nanokrystaliczną, charakteryzujące się nie tylko wysokim namagnesowaniem, ale również wysokim poziomem remanencji magnetycznej. Wykorzystanie magnesów o dużej mocy jest bardzo szerokie. Najważniejszymi rodzajami odbiorców są firmy produkcyjne, projektujące sprzęt elektroniczny i elektryczny, w szczególności firmy motoryzacyjne, stosujące wysoko wydajne elektryczne i hybrydowe silniki. Przy wytwarzaniu silników tego typu używa się neodymowych magnesów z mieszaniny ze związkami redukujący spadki związane z wydajnością magnesów w podwyższonych temperaturach takimi jak na przykład Terb (Tb) czy dysproz (Dy) . Poprzez zastosowanie wymienionych wyżej pierwiastków, poprawiono w znacznym stopniu magnetyczną koercję, a także całościową wydajność magnesów wykorzystywanych w aparaturze elektrycznej o wysokiej mocy nominalnej. W Stanach Zjednoczonych już od dawna prowadzi się specjalistyczne badania przez powołany do tego celu Instytut Rare Earth Alternatives in Critical Technologies (REACT), zajmujący się opracowywaniem nowoczesnych stopów. Kilka lat temu ARPA-E przyznała 31,6 mln dolarów na finansowanie zaawansowanych projektów w zakresie programu Rare-Earth Substitute, to znaczy możliwości stworzenia związków zastępujących metale ziem rzadkich jako alternatywę dla pierwiastków występujących naturalnie, występujących na terenie Azji.

Wytwarzanie neodymowych magnesów oparte zostało na dwóch technologiach. W Japonii stosowana jest technika spiekania proszków, a w Stanach Zjednoczonych popularność zyskała technika oparta na szybkim chłodzeniu. Zależnie od oczekiwań i potrzeb, magnesy z neodymu można wytwarzać poprzez zastosowanie dodatkowych pierwiastków, między innymi aluminium, galu albo miedzi. Dzięki takim domieszkom da się w znacznym stopniu korygować magnetyczne parametry magnesu, jego poziom wytrzymałości oraz możliwość pracowania w wysokim zakresie temperatur . Można nawet sprawić, że magnes wykaże dużą odporność na atmosferyczne warunki, w tym wodę, która może spowodować korodowanie żelaza. Za to regularne dopracowywanie metalurgii proszkowej doprowadziło do uzyskania różnego rodzaju materiałowych stopów, które wpłynęły w dużym stopniu na podniesienie tak zwanej temperatury Curie. Wyprodukowany w nowoczesny sposób neodymowy magnes, może osiągnąć namagnesowanie na poziomie 1,6T, czyli dużo wyższe na przykład od pola magnetycznego Ziemi.

Nowoczesne magnesy neodymowe - jak powstały. W czasie gdy projektowano coraz to nowe mocne magnesy na bazie samaru, na początku lat osiemdziesiątych odkryto interesujące właściwości magnetyczne związku neodymu w połączeniu z żelazem oraz stalą. Firma General Motors stworzyła w 1984 roku nowy związek o strukturze chemicznej Nd2Fe14B, w proporcji 15% neodymu, 6% boru oraz ponad 70% żelaza. Proces wytwarzania mocnych neodymowych magnesów polega na dwóch metodach. Zakład Sumitomo z Japonii, będący w grupie Hitachi, podobnie jak w przypadku silnych magnesów produkowanych z samaru, używał metody spiekania odpowiednio przygotowanego proszku, co pozwalało uzyskać magnesy mające dużą gęstość.

W Stanach Zjednoczonych silne magnesy neodymowe wytwarzano w zakładach firmy GM sposobem dynamicznego ochładzania stopionego proszku izotropowego. Z jakich powodów wykorzystanie żelaza, neodymu i boru dało znacznie lepsze rezultaty? Wykorzystanie neodymu okazało się o wiele tańsze, niż w przypadku samaru, a dodatkowo neodym ma znacznie lepsze parametry magnetyczne. Ale temperatura Curie tego pierwiastka była znacznie niższa, dlatego podjęto decyzję o podniesieniu tej temperatury do 530°C. Tak wysoki poziom uzyskano przez dodanie do puli składników niewielkiej ilości boru. Oprócz tego można również w pewien sposób modyfikować charakterystykę magnetyczną, dzięki wprasowaniu do stopów dodatkowych związków, takich jak gal Ga, miedź Cu, niob Nb oraz aluminium Al.

Magnesy neodymowe często posiadają także w warstwy ochronne chroniące przed korozją i zabezpieczające przed działaniem szkodliwych warunków pogodowych. Jest to realizowane przez dołożenie warstwy niklu lub miedzi np. w uchwytach magnetycznych do poszukiwań, to znaczy mocnych magnesach stosowanych do sprawdzania dna akwenów wodnych. Cały czas są opracowywane bardziej zaawansowane typy magnesów neodymowych, a dzięki ciągłym badaniom w technologii metalurgicznej proszków, wymyślane są coraz to nowe łączenia metali o podwyższonej koercji, jak też magnesy dysponujące znacznie wyższą temperaturą Curie i możliwości namagnesowania stopów, przekraczające 1,6Tesli.

W pierwszej kolejności głównymi odbiorcami mocnych magnesów są firmy sprzedające urządzenia pomiarowe, elektroniczne, elektryczne, firmy z branży motoryzacyjnej oraz dostarczające najróżniejsze maszyny dla przemysłu. Zalety magnesów dużej mocy doceniła również branża meblarska, odzieżowa, szczególnie związana z ubraniami medycznymi, podmioty dystrybuujące zamykania do galanterii oraz rzecz jasna szeroko pojęta reklama.

Pierwsze udokumentowane testy oraz badania nad nowoczesnymi materiałami nadającymi się do stworzenia silnych magnesów miały swój początek w 1966 roku. Właśnie w tamtym okresie naukowcy K. Strnat oraz G. Hoffer z laboratorium Air Force Materials , rozpoczęli szeroki zakres badań nad nowymi materiałami, składającymi się z metali wchodzących w skład grupy zwanej metalami ziem rzadkich. W początkowym okresie pierwsze stopy metali, jakie zamierzano wykorzystać do produkcji silnych magnesów, opierały się o kobalt, żelazo oraz kilka lantanowców, do jakich można zaliczyć: prazeodym Pr, neodym Nd, cer Ce, itr Y, samar Sm oraz lantan La. Wymienione powyżej lantanowce wykazują nietypowe zdolności, takie jak magnesowanie do dużych wartości, jednak problemem była niska temperatura Curie. Wytwarzane dzisiaj magnesy neodymowe o dużej sile w swoim składzie posiadają obok żelaza również lekkie lantanowce, zapewniając im anizotropię magneto-krystaliczną na wysokim poziomie, a dodatkowo uzupełnia się ten skład o kilka procent kobaltu żeby podnieść poziom temperatury Curie. Pierwsze silne magnesy opracowano na początku lat 70-tych wykorzystując samar w formie sproszkowanych ziaren wraz z kilkoma dodatkowymi pierwiastkami z rodziny lantanowców. Stworzono nieznany dotychczas, silny magnes typu SmCo5. Proces opierał się na zjawisku kierunkowania kryształów stopu w formie proszku w polu magnetycznym przy spiekaniu. Tworzenie wyprasek wykonywano w warunkach temperaturowych około 1120°C przy końcowym wyżarzaniu w temperaturze o 250°C niższej. Ostatnim procesem produkowania mocnego magnesu było namagnesowanie materiału przy użyciu pola magnetycznego 2T. Po zastosowaniu tej technologii temperatura Curie nowatorskich magnesów została podniesiona do 745°C.


Wszystkie "magnesy" na naszej stronie mamy na magazynie i można je kupić "od ręki" (zobacz spis).
kształt nazwa siła (kg) długość / średnica zew. (mm) szerokość (mm) / średnica wew. (mm) wysokość (mm) energia mag. (MGOe) waga (g) powłoka kierunek magnesowania max. temp. pracy (oC)
MW 100x10 55.29 100   10 N38 589.05 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MW 100x30 165.88 100   30 N38 1767.15 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MW 10x1.5 0.83 10   1.5 N38 0.88 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MW 10x10 5.53 10   10 N38 5.89 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MW 10x15 8.29 10   15 N38 8.84 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MW 10x2 1.11 10   2 N38 1.18 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MW 10x20 11.06 10   20 N38 11.78 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MW 10x3 1.66 10   3 N38 1.77 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MW 10x30 16.59 10   30 N38 17.67 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MW 10x4 2.21 10   4 N38 2.36 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MW 10x5 2.76 10   5 N38 2.95 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MW 10x6 3.32 10   6 N38 3.53 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MW 10x8 4.42 10   8 N38 4.71 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MW 12.5x2 1.38 12.5   2 N38 1.84 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MW 12x1 0.66 12   1 N38 0.85 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MW 12x10 6.64 12   10 N38 8.48 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MW 12x2 1.33 12   2 N38 1.70 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MW 12x3 1.99 12   3 N38 2.54 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MW 12x4 2.65 12   4 N38 3.39 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MW 12x50 33.18 12   50 N38 42.41 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MW 12x6 3.98 12   6 N38 5.09 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MW 12x8 5.31 12   8 N38 6.79 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MW 14.9x10 8.24 14.9   10 N38 13.08 [NiCuNi] nikiel → diametralny ≤ 80 oC
MW 14x2 1.55 14   2 N38 2.31 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MW 14x3 2.32 14   3 N38 3.46 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MW 15x1 0.83 15   1 N38 1.33 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MW 15x10 8.29 15   10 N38 13.25 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MW 15x2 1.66 15   2 N38 2.65 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MW 15x3 2.49 15   3 N38 3.98 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MW 15x4 3.32 15   4 N38 5.30 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MW 15x5 4.15 15   5 N38 6.63 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MW 15x8 6.64 15   8 N38 10.60 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MW 16x3 2.65 16   3 N38 4.52 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MW 16x4 3.54 16   4 N38 6.03 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MW 16x9 7.96 16   9 N38 13.57 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MW 18.9x10 10.45 18.9   10 N38 21.04 [NiCuNi] nikiel → diametralny ≤ 80 oC
MW 18x1.5 1.49 18   1.5 N38 2.86 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MW 19x4 4.20 19   4 N38 8.51 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MW 20x1.5 1.66 20   1.5 N38 3.53 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MW 20x18 19.91 20   18 N38 42.41 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MW 20x2 2.21 20   2 N38 4.71 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MW 20x2.5 2.76 20   2.5 N38 5.89 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MW 20x35 38.71 20   35 N38 82.47 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MW 20x5 5.53 20   5 N38 11.78 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MW 21.9x10 12.11 21.9   10 N38 28.25 [NiCuNi] nikiel → diametralny ≤ 80 oC
MW 22x10 12.16 22   10 N38 28.51 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MW 22x6 7.30 22   6 N38 17.11 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MW 24x6 7.96 24   6 N38 20.36 [Zn] cynk ↑ osiowy ≤ 80 oC
MW 25x5 6.91 25   5 N38 18.41 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MW 25x6 8.29 25   6 N38 22.09 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MW 28.9x10 15.98 28.9   10 N38 49.20 [NiCuNi] nikiel → diametralny ≤ 80 oC
MW 29.9x10 16.53 29.9   10 N38 52.66 [NiCuNi] nikiel → diametralny ≤ 80 oC
MW 29x10 16.04 29   10 N38 49.54 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MW 2x10 1.11 2   10 N38 0.24 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MW 2x4 0.44 2   4 N38 0.09 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MW 30x5 8.29 30   5 N38 26.51 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MW 33x10 18.25 33   10 N38 64.15 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MW 33x30 54.74 33   30 N38 192.44 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MW 35x5 9.68 35   5 N38 36.08 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MW 38x12 25.21 38   12 N38 102.07 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MW 38x15 31.52 38   15 N38 127.59 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MW 38x3.5 7.35 38   3.5 N38 29.77 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MW 3x1 0.17 3   1 N38 0.05 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MW 3x2 0.33 3   2 N38 0.11 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MW 3x6 1.00 3   6 N38 0.32 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MW 40x10 22.12 40   10 N38 94.25 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MW 40x15 33.18 40   15 N38 141.37 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MW 40x30 66.35 40   30 N38 282.74 [NiCuNi] nikiel → diametralny ≤ 80 oC
MW 40x8 17.69 40   8 N38 75.40 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MW 45x15 37.32 45   15 N38 178.92 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MW 45x20 49.76 45   20 N38 238.56 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MW 45x25 62.21 45   25 N38 298.21 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MW 45x30 74.65 45   30 N38 357.85 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MW 45x35 87.09 45   35 N38 417.49 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MW 4x10 2.21 4   10 N38 0.94 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MW 4x4 0.88 4   4 N38 0.38 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MW 4x5 1.11 4   5 N38 0.47 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MW 4x6 1.33 4   6 N38 0.57 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MW 4x8 1.77 4   8 N38 0.75 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MW 50x20 55.29 50   20 N38 294.52 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MW 55x25 76.03 55   25 N38 445.47 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MW 5x1 0.28 5   1 N38 0.15 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MW 5x10 2.76 5   10 N38 1.47 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MW 5x15 4.15 5   15 N38 2.21 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MW 5x2 0.55 5   2 N38 0.29 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MW 5x25 6.91 5   25 N38 3.68 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MW 5x3 0.83 5   3 N38 0.44 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MW 5x30 8.29 5   30 N38 4.42 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MW 5x4 1.11 5   4 N38 0.59 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MW 5x7 1.94 5   7 N38 1.03 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MW 6x1 0.33 6   1 N38 0.21 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MW 6x2 0.66 6   2 N38 0.42 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MW 6x3 1.00 6   3 N38 0.64 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MW 6x6 1.99 6   6 N38 1.27 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MW 70x20 77.41 70   20 N38 577.27 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MW 70x30 116.12 70   30 N38 865.90 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MW 70x40 154.82 70   40 N38 1154.54 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MW 70x60 232.23 70   60 N38 1731.80 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MW 7x2 0.77 7   2 N38 0.58 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MW 80x30 132.70 80   30 N38 1130.97 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MW 8x1.5 0.66 8   1.5 N38 0.57 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MW 8x15 6.64 8   15 N38 5.65 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MW 8x3 1.33 8   3 N38 1.13 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MW 8x4 1.77 8   4 N38 1.51 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MW 8x5 2.21 8   5 N38 1.88 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MW 8x8 3.54 8   8 N38 3.02 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MW 9.5x1 0.53 9.5   1 N38 0.53 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MW 9x3 1.49 9   3 N38 1.43 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MW 14x10 7.74 14   10 N38 11.55 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MW 7x1.5 0.58 7   1.5 N38 0.57 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MW 18x10 9.95 18   10 N38 19.09 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MW 12x1.5 1.00 12   1.5 N38 0.92 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MW 25x2.5 3.46 25   2.5 N38 9.20 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MW 8x20 8.85 8   20 N38 7.54 [NiCuNi] nikiel → diametralny ≤ 80 oC
MW 70x50 227.20 70   50 N38 1443.17 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MPL 100x40x20 99.89 100 40 20 N38 600.00 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MPL 10x10x10 7.90 10 10 10 N38 7.50 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MPL 10x10x3 2.37 10 10 3 N38 2.25 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MPL 10x10x4 3.16 10 10 4 N38 3.00 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MPL 10x4x1.5 0.75 10 4 1.5 N38 0.45 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MPL 10x5x1.5 0.84 10 5 1.5 N38 0.56 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MPL 10x7x3 1.98 10 7 3 N38 1.58 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MPL 11x11x1 0.87 11 11 1 N38 0.91 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MPL 12.5x12.5x5 4.94 12.5 12.5 5 N38 5.86 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MPL 12x10x4 3.46 12 10 4 N38 3.60 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MPL 13x10x5 3.38 13 10 5 35H 4.88 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 120 oC
MPL 15x15x5 5.92 15 15 5 N38 8.44 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MPL 15x2x30 2.73 15 2 30 N38 6.75 [NiCuNi] nikiel → diametralny ≤ 80 oC
MPL 15x3x6 3.18 15 3 6 N38 2.03 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MPL 15x5x5 3.42 15 5 5 N38 2.81 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MPL 17x17x3 4.03 17 17 3 N38 6.50 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MPL 200x30x30 183.51 200 30 30 N38 1350.00 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MPL 20x10x1 1.12 20 10 1 N38 1.50 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MPL 20x10x2 2.23 20 10 2 N38 3.00 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MPL 20x10x5 5.58 20 10 5 N38 7.50 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MPL 20x20x20 31.59 20 20 20 N38 60.00 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MPL 20x3x2 1.22 20 3 2 N38 0.90 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MPL 20x5x3 2.37 20 5 3 N38 2.25 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MPL 20x5x5 3.95 20 5 5 N38 3.75 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MPL 20x8x4 4.00 20 8 4 N38 4.80 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MPL 20x8x6 5.99 20 8 6 N38 7.20 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MPL 25x10x5 6.24 25 10 5 N38 9.38 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MPL 25x12.5x5 6.98 25 12.5 5 N38 11.72 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MPL 25x25x10 19.74 25 25 10 N38 46.88 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MPL 30x10x5 6.84 30 10 5 N38 11.25 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MPL 30x10x8 10.94 30 10 8 N38 18.00 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MPL 30x15x2 3.35 30 15 2 N38 6.75 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MPL 30x20x10 17.29 30 20 10 N38 45.00 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MPL 30x20x20 38.69 30 20 20 N38 90.00 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MPL 30x20x5 9.67 30 20 5 N38 22.50 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MPL 35x35x10 27.64 35 35 10 N38 91.88 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MPL 35x7x3 3.71 35 7 3 N38 5.51 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MPL 3x3x1 0.24 3 3 1 N38 0.07 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MPL 3x3x2 0.47 3 3 2 N38 0.14 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MPL 3x3x3 0.71 3 3 3 N38 0.20 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MPL 40x10x18 28.43 40 10 18 N38 54.00 [NiCuNi] nikiel → diametralny ≤ 80 oC
MPL 40x10x4 6.32 40 10 4 N38 12.00 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MPL 40x10x4x2[7/3.5] 6.32 40 10 4 N38 12.00 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MPL 40x10x5 7.90 40 10 5 N38 15.00 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MPL 40x15x5 9.67 40 15 5 N38 22.50 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MPL 40x15x5x2[7/3.5] 9.67 40 15 5 N38 22.50 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MPL 40x15x6 11.61 40 15 6 N38 27.00 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MPL 40x18x10 21.19 40 18 10 N38 54.00 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MPL 40x18x10 SH 0.00 40 18 10 SH N38 54.00 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MPL 40x20x10 22.34 40 20 10 N38 60.00 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MPL 40x20x4x2[7/3.5] 8.93 40 20 4 N38 24.00 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MPL 40x20x5 11.17 40 20 5 N38 30.00 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MPL 40x40x15 47.38 40 40 15 N38 180.00 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MPL 40x7x3 3.96 40 7 3 N38 6.30 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MPL 42x20x5 11.44 42 20 5 N38 31.50 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MPL 45x25x10 26.49 45 25 10 N38 84.38 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MPL 50x20x10 24.97 50 20 10 N38 75.00 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MPL 50x20x20 49.94 50 20 20 N38 150.00 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MPL 50x50x10 39.48 50 50 10 N38 187.50 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MPL 50x50x25 98.71 50 50 25 N38 468.75 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MPL 5x4x1 0.35 5 4 1 N38 0.15 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MPL 5x5x1 0.39 5 5 1 N38 0.19 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MPL 5x5x1.2 0.47 5 5 1.2 N38 0.23 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MPL 5x5x1.5 0.59 5 5 1.5 N38 0.28 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MPL 5x5x2 0.79 5 5 2 N38 0.38 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MPL 60x20x10 27.36 60 20 10 N38 90.00 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MPL 6x6x6 2.84 6 6 6 N38 1.62 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MPL 7x7x3 1.66 7 7 3 N38 1.10 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MPL 80x40x15 67.01 80 40 15 N38 360.00 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MPL 30x20x4 7.73 30 20 4 N38 18.00 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MPL 50x25x12 33.50 50 25 12 N38 112.50 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MPL 25x10x3 3.75 25 10 3 N38 5.63 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MPL 15x10x2 1.93 15 10 2 N38 2.28 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MPL 30x15x10 16.75 30 15 10 N38 33.75 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MPL 25x15x2 3.06 25 15 2 N38 5.63 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MPL 40x10x5x2[7/3.5] 7.90 40 10 5 N38 0.15 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MPL 40x5x3 3.35 40 5 3 N38 4.50 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MPL 30x5x5 4.84 30 5 5 N38 5.62 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MPL 50x20x5 12.49 50 20 5 N38 37.50 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MPL 60x10x5 9.67 60 10 5 N38 22.50 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MP 10x4.3x4 0.98 10 4.3 4 N38 1.92 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MP 10x6x4 1.37 10 6 4 N38 1.51 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MP 10x7/3.5x3 0.90 10 7/3.5 3 N38 1.28 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MP 14x8/4x3 1.03 14 8/4 3 N38 2.83 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MP 15x7/3.5x3 0.90 15 7/3.5 3 N38 3.49 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MP 16x12x2 1.37 16 12 2 N38 1.32 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MP 20x10x5 2.85 20 10 5 N38 8.84 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MP 20x5x27 7.70 20 5 27 N38 59.64 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MP 20x5x5 1.43 20 5 5 N38 11.04 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MP 20x8/4x3 1.03 20 8/4 3 N38 6.43 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MP 20x8x5 2.28 20 8 5 N38 9.90 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MP 20x8x6 2.74 20 8 6 N38 11.88 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MP 25x13x4 2.96 25 13 4 N38 10.74 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MP 25x13x8 5.93 25 13 8 N38 21.49 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MP 25x5x27 7.70 25 5 27 N38 95.43 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MP 25x5x5 1.43 25 5 5 N38 17.67 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MP 25x7.5/4.5x5 1.71 25 7.5/4.5 5 N38 17.35 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MP 25x7x9 3.59 25 7 9 N38 30.54 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MP 25x8x5 2.28 25 8 5 N38 16.52 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MP 30x6x10 3.42 30 6 10 N38 50.89 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MP 32x16x3 2.74 32 16 3 N38 13.57 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MP 40x20x5 5.70 40 20 5 N38 35.34 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MP 41x15x10 8.55 41 15 10 N38 85.77 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MP 5x2.7/1.2x5 C 0.56 5 2.7/1.2 5 C N38 0.62 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MP 5x2.7/1.2x5 S 0.56 5 2.7/1.2 5 S N38 0.62 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MP 5x2.7/1.2x5 Z 0.56 5 2.7/1.2 5 Z N38 0.62 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MP 60x20x5 5.70 60 20 5 N38 94.25 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MP 62x42x25 59.85 62 42 25 N38 306.31 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MP 8x6/3.5x3 0.81 8 6/3.5 3 N38 0.73 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MP 36.2x11/6x7.5 3.63 36.2 11/6 7.5 N38 54.70 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MP 40x10.4/5.5x5 2.27 40 10.4/5.5 5 N38 45.26 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MP 30x7/3x3 0.86 30 7/3 3 N38 15.46 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MP 20x8/4x5 1.71 20 8/4 5 N38 10.72 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MP 25x12.5x5 3.56 25 12.5 5 N38 13.81 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MP 40x22x10 12.54 40 22 10 N38 65.74 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MP 15x7/3.5x5 1.10 15 7/3.5 5 N38 6.16 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MP 22x6x10 3.31 22 6 10 N38 26.39 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MP 12x8/4x3 0.68 12 8/4 3 N38 2.26 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MP 16x8/4x3 0.70 16 8/4 3 N38 4.24 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MP 25x8x20 8.55 25 8 20 N38 66.09 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MP 5x1.5x3 0.56 5 1.5 3 N38 0.04 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
MP 24x16x2 1.77 24 16 2 N38 3.77 [NiCuNi] nikiel ↑ osiowy ≤ 80 oC
Przejdź do koszyka
Turbomag.pl
Internet Explorer Przykro nam, lecz nasza firmowa strona https://turbomag.pl nie wspiera IE. Prosimy o aktualizację przeglądarki na Google Chrome, Mozilla Firefox albo Microsoft Edge.
help_outline Pomoc

Formularz kontaktowy indeterminate_check_box

Preferowana forma kontaktu

Google maps Facebook Youtube